تاریخچه ساعت

بررسی تاریخچه ساعت

در این مطلب از واچ پرو قصد داریم نگاهی به تاریخچه ساعت مچی و ویژگی های انواع ساعت، نحوه ی عملکرد، قیمت ساعت مچی، راهنمای خرید ساعت مچی، اولین ساعت در ایران داشته باشیم پیشنهاد می کنیم تا آخر مطلب مارا همراهی کنید. ردیابی زمان از طریق ابزارهای مکانیکی یا دیگر وسایل نقلیه بیش از 5500 سال پیش در مصر باستان و سومر، منطقه جنوبی بین النهرین باستان ظاهر شد. که امروزه به عنوان زادگاه تمدن مدرن شناخته می شود.

با هزاران سال سنت در ساخت انواع ساعتهای آفتابی، ساعتهای شنی و ساعتهای آبی، دانش این دستگاهها به سرعت در سراسر دریای مدیترانه گسترش یافت و امپراتوریهای یونانی، رومی و ایرانی را قادر ساخت که آنها را بپذیرند و موج پیشرفتهای خود را آغاز کنند. با گذشت قرنها، زمان با ساعت شمعی، ساعتهای بخور، ساعتهای چراغ روغن، ساعتهای چرخ دنده ساده، ساعتهای نجومی اندازه گیری شد.

ظهور اولین ساعت ها

تاریخچه ساعت به سالهای خیلی دور باز می گردد. ساعت های آفتابی در حدود هزاره چهارم قبل از میلاد در مصر باستان ظاهر شده بود. که اولین ابلیسک شناخته شده در حدود 3500 قبل از میلاد ساخته شده بود. با توجه به اینکه خورشید خدای اصلی آنها بود اندازه گیری سایه خورشید در آن زمان مورد توجه بسیاری قرار گرفت. برای سنجش زمان به راحتی، مصری ها روز را به 10 قسمت مساوی تقسیم کردند. 4 قسمت دیگر به ساعات گرگ و میش در سپیده دم و غروب اختصاص داشت. مجموعه ای از نشانگرها روی زمین به مصری ها این امکان را می داد که زمان را ردیابی کنند. البته ساعت های آفتابی در هوای ابری یا شب کاملاً بی تاثیر بودند. برای این منظور، روشهای جدیدی برای اندازه گیری زمان ابداع شد.

یونانیان و رومیان باستان توجه بیشتری به توسعه ساعت های آبی معطوف کردند. تا سال 325 قبل از میلاد از دقت بسیار بالاتری نسبت به مراحل اولیه خود برخوردار بودند. جریان آب در دستگاه های clepsydrae عقربه های ساعت را حرکت میداد. به این ترتیب زمان را اندازه گیری کرده و از آن به عنوان ساعت زنگ دار استفاده می کردند. حتی با پیشرفتهای فراوان در این زمینه، ساعتهای آفتابی در طول عمر امپراتوریهای یونان و روم محبوبیت خود را حفظ کردند. بزرگترین ساعت آفتابی زمانهای قدیم توسط امپراتور آگوستوس دردهه قبل از میلاد ساخته شد. این ساعت از گرانیت قرمز 30 متری Obelisk Montecitorio استفاده می کرد که از هلیوپولیس به روم وارد شده بود.

تاریخچه ساعت مچی | واچ پرو

سیر تکامل و پیشرفت ساعت ها

تاریخچه ساعت طی سالها فراز و نشیب های زیادی را پشت سرگذاشته است. پس از سقوط امپراتوری روم، پالایش ساعت های آب در ایران و چین ادامه یافت. معروف ترین و پیچیده ترین ساعت آبی آن زمان توسط مهندس مسلمان الجزایری در 1206 ایجاد شد. در قرن ششم، چین از شمع برای نشان دادن زمان استفاده می کردند. ساعتهای بخور که به آرامی به غرب گسترش یافت. سرانجام در قرن 13 ساعت ها به خاورمیانه و اروپا رسیدند. در آن زمان، چین با معرفی ساعت های نجومی پیشرفت کرد. سو سونگ چینی یک ساعت نجومی آب محور ایجاد کرد و این دانش در بسیاری از شهرهای قرن دوازدهم در ایران، به ویژه ساعت قلعه الجزری در 1206 وجود داشت.

گسترش تجارت کشتی در اروپا و افزایش روزافزون قایقرانی در دریاهای آزاد نیاز به داشتن وسایل اندازه گیری زمان قابل اعتماد و دقیق را به همراه داشت. بسیاری از دستگاههای آفتابی که در ایران طراحی شده بود جزء لاینفک هر کشتی محسوب می شد. از قرن پانزدهم به بعد ساعتهای آفتابی معتبر و دقیق نه تنها در دریا، بلکه در صنعت، کلیساها، آشپزی و غیره نیز بسیار محبوب شدند.

تاریخچه اولین ساعت

زمان پیدایش و تاریخچه ساعت مچی

تا این قسمت به تاریخچه ساعت به صورت کلی اشاره داشتیم. اما امروزه ساعت مچی به یکی از اکسسوری های پرطرفدار تبدیل شده است. همانطور که شاهد هستید کمپانی های متعددی در خصوص طراحی کالکشن های زنانه و مردانه در حالت فعالیت هستند. اما تاریخچه ساعت مچی به قرن 16 م باز میگردد. در قرن شانزدهم، دستگاه های مکانیکی راه خود را در آزمایشگاه های صنعتی پیدا کردند.

دستگاه های اندازه گیری زمان بر اساس پاندول ها و چشمه ها در سراسر اروپا ظاهر شد. همین امر عصر جدیدی را برای اندازه گیری زمان قابل اعتماد و دقیق ایجاد کرد. با گذشت قرن ها طراحی آنها پیشرفته تر شد. ساختار آنها کوچکتر شد و در قرن نوزدهم ساعت های جیبی، رومیزی و دیواری مکانیکی در سراسر جهان معمول شد. امروزه، هنگامی که دستگاه های دیجیتالی را می توان در هر گوشه از تمدن ما یافت، اندازه گیری زمان سرانجام در دسترس همه قرار گرفت.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا