آیا تنوع موتور‌های ساعت شما را سردرگم کرده‌است؟ این مقاله به همین موضوع یعنی تفاوت‌‌های بین ساعت‌های کوارتز، مکانیکی و اتوماتیک می‌پردازد.


بیشتر مردان مانند پسر نوجوانی که اولین ماشین‌اش را می‌خرد، ساعت می‌خرند. یعنی بر اساس رنگ، ظاهر و محبوبیت آن ساعت. 

بهتر است  این حقیقت را بپذیریم که بیشتر کسانی که ساعت رولکس می‌خرند، به‌دلیل کلاس و جایگاه‌اجتماعی، آن را می‌خرند؛ به دلیل موقعیت‌هایی که به‌خاطر بستن آن ساعت به‌دست می‌آورند. فقط تعداد محدودی از خریداران ساعت رولکس را کسانی تشکیل می‌دهند که دلیل خریدشان موتور و ساختار داخلی آن است. 

البته خرید ساعت تنها به دلیل زیبایی یا مد بودن آن، مشکلی ندارد. اما اگر به دنبال ساعتی هستید که برای نسل بعدی شما هم ماندگار باشد، باید به موتور آن توجه کنید. درست مثل ماشین، که هنگام خرید، موتور حرف اول را میزند. 

همان‌طور که یک موتور، ماشین را به حرکت درمی‌آورد، یک ساعت هم از موتوری به اسم نیروی محرکه استفاده می‌کند که باعث کار‌کردن و حرکت آن می‌شود.

خوشبختانه، برعکس ماشین، موتور‌های ساعت‌ها تنها سه نوع دارند: کوارتز، مکانیکی و اتوماتیک.


در همین راستا، این مقاله به شرح تفاوت‌های بین موتور‌های ساعت می‌پردازد.

موتور  کوارتز

موتور  کوارتز زمانی محبوب شد که کمپانی سیکو در سال ۱۹۵۹ آن را برای اولین بار معرفی کرد. این ساعت‌ها که به ساعت‌های باتری‌دار هم شناخته می‌شوند، توسط یک باتری کار می‌کنند.

موتور این نوع از ساعت‌ها خیلی ساده و ابتدایی است و تنها کاری که برای کارکردن‌اش نیاز است، این است که چند سال یک‌بار باتری آن را تعویض کنید.

یکی از مهم‌ترین نقاط مثبت ساعت‌های کوارتز، دقت بالای آن نسبت به دو ساعت دیگر، یعنی ساعت‌های مکانیکی و اتوماتیک است. 

اما مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که ما امروزه دیگر برای اطلاع از زمان به ساعت‌های مچی نگاه نمی‌کنیم؛ از تلفن‌های هوشمندمان استفاده می‌کنیم. تلفن‌های هوشمندی که ساعت‌ها را به هیچ چیزی جز یک دستبند مجلل، اثر هنری به تن شده یا جواهری که مردان به‌عنوان یک زیور استفاده می‌کنند، تبدیل نکرده‌است. 

درست است که ساعت‌ها می‌توانند زمان را به ما نشان دهند، اما امروزه بیشتر مردم، به ندرت به ساعت‌های مچی‌شان نگاه می‌کنند. ساعت‌های کوارتز به علت ساده بودنشان، برای مردانی که به دنبال ساعت‌های ارزان و زیبا هستند، به موتور ساعت توجهی ندارند و بعد از خراب شدن آن را دور می‌اندازند، بسیار مناسب است. 

اما اگر یک کلکسیونر‌(جمع‌آوری‌کننده‌ی ساعت) هستید، بهترین انتخاب برای شما، ساعت‌های کوکی(مکانیکی) و اتوماتیک هستند. 


موتور  مکانیکی

ساعت‌های مکانیکی، ساعت‌هایی هستند که با دست تنظیم می‌شوند و موتور پیچیده‌ای دارند که اغلب از صدها قطعات کوچک تشکیل شده که عقربه‌های ساعت را به حرکت در‌می‌آورند.

تعداد زیادی از ساعت‌های مکانیکی که در خود سوییس(با خارج از کشور یا شرکت دیگری همکاری نمی‌کنند) ساخته می‌شوند، تا صدها یا هزاران دلار یا حتی میلیون‌ها دلار در مزایده‌ها به فروش می‌رسند.

با این‌حال بسیاری از این ساعت‌ها با قیمت‌های کمتر هم به فروش می‌رسند. خوشبختانه، به‌خاطر شرکت‌های موتورسازی‌ای مانند “ETA” ، که برای خیلی از ساعت‌سازان، به صورت عمده موتور ساعت می‌سازند، برند‌های کوچک‌تر هم ساعت‌های با کیفیتی می‌سازند که توانایی رقابت با ساعت سازان لوکس و معروف در سوییس، آلمان و ژاپن را دارند.

در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید که برای نام آن ساعت پول بپردازید یا پولتان را خرج ساعت لوکسی کنید که همان موتور را دارد اما از یک برند ناآشنا‌تر است.

نکته‌ی مثبت هزینه برای ساعت‌های مکانیکی‌ که‌ نیاز به کامپیوتر باتری‌دار ندارند، این است که تا زمانیکه از موتور آن مراقبت می‌کنید، دیگر نیازی به تعویض آن ندارید.

این همان تفاوت بزرگ بین ساعت‌های کوارتز و مکانیکی است. ساعت‌های باتری‌دار مانند کامپیوتر‌های خانگی شما، بالاخره خراب می‌شوند و ارزش آن را ندارند که برای تعویض موتورشان هزینه کنید.

علت اینکه کلکسیونر‌ها ساعت‌های مکانیکی را به دقت بالای ساعت‌های کوارتز ترجیح می‌دهند هم همین موضوع

خرید اینترنتی ساعت 

موتور  اتوماتیک

 ساعت‌های اتوماتیک که به نوعی ساعت مکانیکی هم به شمار می‌آیند، ارزش توجه را دارند.

تفاوت بین موتور اتوماتیک و مکانیکی در این است که موتور‌های  اتوماتیک، نیازی به کوک‌‌شدن روزانه ندارند. یعنی تا زمانیکه در مچتان قرار دارند، حرکت مچ‌ شما ساعت را کوک نگاه می‌دارد. 

این کار توسط یک روتور(وزنه‌ي فلزی دوار) سنگین خارج‌از‌مرکز انجام می‌شود، یعنی تا زمانیکه دست شما حرکت داشته باشد، می‌چرخد. چرخش روتور، موتوری را به حرکت در‌می‌آورد که باعث می‌شود ساعت کوک بماند.  

اگر ما به طورکلی به این موتور  نگاه کنیم، از ساعت‌های مکانیکی که هر‌روز نیاز به کوک‌شدن دارند، دقیق‌تر نیستند. 
مهم‌ترین فایده‌ی ساعت‌های‌ اتوماتیک، این است که شما نیازی به کوک‌کردن مداو آن ندارید. اگر ساعتتان را عوض کنید، می‌توانید آن را در محفظه‌ای به نام کوک‌کننده‌ی ساعت بگذارید. این محفظه، ساعت شما را تا زمانیکه دوباره آن را به دست کنید، می‌چرخاند و کوک نگاه می‌دارد.

خرید ساعت مچی مردانه 

امروزه، بیشتر ساعت‌های اتوماتیک، حالت ذخیره‌ی انرژی هم دارند که به شما این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه آن را در حرکت نگاه دارید، از دستتان بیرون بیاورید. یک ساعت با ۷۲ ساعت ذخیره‌ی انرژی، به شما این امکان را می‌دهد تا در این فاصله‌ی زمانی، ساعت دیگری به دست کنید، یا همانطور آن را روی میز بگذارید.

برخلاف ساعت‌های مکانیکی، ساعت‌های اتوماتیک انواع زیادی دارند. در ردیف اول، ساعتی که به طور کامل تولید داخل(بومی) باشد و موتور آن به صورت دستی ساخته‌شده‌باشد، می‌تواند قیمت بالایی هم داشته باشد. 

به ازای هر قابلیتی که به آن اضافه شود، پیچیدگی ساخت موتور آن افزایش پیدا می‌کند که قیمت آن را بالاتر هم خواهدبرد. این قابلیت‌ها که به آن‌ها پیچیدگی هم گفته می‌شود، می‌توانند به سادگی یک صفحه‌ی تاریخ روی ساعت باشند. اما بقیه‌ی قابلیت‌ها، پیشرفته‌تر هستند.

یک مثال خوب، یک ساعت‌‌جیبی هزاردلاری و مجلل “Reference 57260” است. این ساعت جیبی را یک ساعت‌ساز سوییسی معروف به نام “Vacheron Constantin”  ساخته است و علاوه‌بر نشان دادن زمان،  «۵۷» قابلیت مختلف  دیگر هم دارد.
با توجه به اینکه صنعت‌کاران ماهر این ساعت را می‌سازند، «۸» سال زمان می‌برد تا سرهم شود. این ساعت از «۲۸۲۶» جز متحرک ساخته‌شده‌است و روی صفحه‌ی آن «۳۱» عقربه وجود دارد. درواقع مونا لیسای ساعت‌هاست.(شاهکار است)
 

خرید ساعت مچی زنانه